Najważniejsze informacje na temat

Fibryna bogatopłytkowa

Zabieg fibryny bogatopłytkowej, znany również jako PRF (Platelet-Rich Fibrin) lub A-PRF (Advanced Platelet-Rich Fibrin), to innowacyjny medyczny proceder wykorzystujący naturalne zasoby pacjenta w celu przyspieszenia gojenia i leczenia różnych schorzeń. Metoda ta wykorzystuje płytki krwi pacjenta, które są bogate w czynniki wzrostu, białka i inne czynniki bioaktywne, które wspomagają proces regeneracji tkanek.

Oto ogólny przebieg zabiegu fibryny bogatopłytkowej:

  1. Pobranie krwi pacjenta: Na początku zabiegu lekarz pobiera niewielką ilość krwi bezpośrednio od pacjenta, zwykle z żyły na ramieniu.
  2. Oddzielenie fibryny bogatopłytkowej: Pobrana krew poddawana jest procesowi wirowania w specjalnym urządzeniu, aby oddzielić różne składniki krwi, w tym fibrynę bogatopłytkową.
  3. Zastosowanie fibryny bogatopłytkowej: Fibrynę bogatopłytkową umieszcza się bezpośrednio na obszarze, który wymaga leczenia lub gojenia. Może to być miejsce po ekstrakcji zęba, miejsce implantacji, rana pooperacyjna, zmiany skórne, urazy stawów, a nawet obszary estetyczne w celu poprawy jakości skóry.
  4. Uwalnianie czynników wzrostu: Po nałożeniu fibryny bogatopłytkowej, płytki krwi uwalniają swoje czynniki wzrostu, które stymulują komórki w okolicznych tkankach do regeneracji, przyspieszając gojenie się ran i poprawiając procesy naprawcze.

Zabieg fibryny bogatopłytkowej cieszy się popularnością w dziedzinie medycyny estetycznej. Jego główną zaletą jest wykorzystanie naturalnych zasobów pacjenta, co minimalizuje ryzyko reakcji alergicznych i odrzutu. Ponadto, skracając czas gojenia, pomaga zmniejszyć dyskomfort i przyspieszyć powrót do aktywności pacjenta.