Najważniejsze informacje na temat

Przepuklina tłuszczowa powiek górnych i dolnych – przyczyny i skuteczna terapia

Dłonie, szyja i dekolt to miejsca, po których upływ czasu widać szczególnie wyraźnie. Widać go również po okolicach oczu, gdzie skóra jest wyjątkowa delikatna. Jednym z efektów, z jakich przychodzi nam mierzyć się wraz z upływem lat, jest przepuklina tłuszczowa powiek górnych i dolnych. Czym się ona charakteryzuje, jakie są przyczyny jej powstawania i jak sobie z nią poradzić?

Czym jest przepuklina tłuszczowa powiek i jaka jest jej przyczyna?

Przepuklina tłuszczowa powiek górnych i dolnych jest efektem starzenia się lub predyspozycji w postaci wrodzonej wiotkości przegrody oczodołowej, która stanowi drugą (środkową) warstwę powieki i zbudowana jest z włóknistej błony. Pierwszą z nich jest warstwa zewnętrzna, na którą składa się skóra oraz mięsień okrężny oka, z kolei na wewnętrzną warstwę powieki składa się spojówka, mięśnie retraktorów oraz rozcięgno dźwigacza górnej powieki. W wyniku osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych dochodzi do zwiotczenia przegrody oczodołowej, co prowadzi do uwypuklenia poduszek tłuszczowych. Mówimy wówczas o pełności powieki – przepuklinie tłuszczowej powieki górnej lub dolnej.

Przepuklina tłuszczowa powiek a obrzęki limfatyczne – jak je rozpoznać?

Pełność powiek często mylona jest z obrzękami limfatycznymi, dlatego przed podjęciem decyzji o terapii redukującej przepuklinę tłuszczową powiek, konieczna jest prawidłowa diagnoza problemu, z jakim do klinik zgłaszają się pacjenci. Oceny takiej powinien dokonywać wyłącznie specjalista. Tylko właściwa diagnoza pozwala w sposób bezpieczny i skuteczny zalecić odpowiednią terapię i podjąć leczenie.

Jak pozbyć się poduszek tłuszczowych pod oczami? Skuteczna walka z przepukliną tłuszczową powiek

Przepuklina tłuszczowa powiek to problem przede wszystkim estetyczny – poduszki tłuszczowe, szczególnie te pod oczami, znacząco nas postarzają. Efekt zmęczenia, niewyspania dodają lat, sprawiają, że wyglądamy nie tylko starzej i na zmęczonych, ale także na „wiecznie zatroskanych”. Niekiedy bywa to także problem zdrowotny – duże poduszki tłuszczowe mogą niestety ograniczać pole widzenia. Bez względu na to, czy przepuklina tłuszczowa powiek górnych i dolnych jest problemem wyłącznie natury estetycznej, czy także utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto mu przeciwdziałać.

Istnieją skuteczne terapie, a do najlepszych z nich zalicza się blefaroplastykę – lifting powiek, polegający na usunięciu zbędnej tkanki w okolicach powiek górnych i dolnych. W zależności od potrzeby redukowana jest skóra, tkanka mięśniowa lub tkanka tłuszczowa. W przypadku przepukliny tłuszczowej głównym celem jest więc usunięcie poduszek tłuszczowych z górnych lub dolnych powiek bądź z górnych i dolnych powiek jednocześnie. W trakcie zabiegu może zostać dokonana również korekta w zakresie skóry czy mięśni – w efekcie powieki uwalniają się od nadmiaru tkanek, a spojrzenie zyskuje na lekkości. Młody wygląd i poprawa jakości życia to kolejne pozytywne skutki tego zabiegu.

Przepuklina tłuszczowa powiek górnych i dolnych to problem estetyczny i zdrowotny, często mylony z obrzękiem limfatycznym. Obu dolegliwościom można i należy przeciwdziałać, a w naszej klinice specjaliści dokonają specjalistycznej oceny i zaproponują skuteczną, celowaną terapię. Serdecznie zapraszamy!