Najważniejsze informacje na temat

Postanowienia noworoczne – sposoby na zdrowe i skuteczne odchudzanie

Wkraczając w Nowy Rok, większość z nas obiera sobie postanowienia noworoczne, a jednym z nim jest utrata nadprogramowych kilogramów. Realizacja tego postanowienia ma wymiar nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny – nadwaga jest źródłem licznych problemów ze zdrowiem. Jeśli ten problem dotyczy i Ciebie, dowiedz się, zrealizować swoje noworoczne postanowienie – poznaj sposoby na zdrowe i skuteczne odchudzanie.

Zdrowe i skuteczne odchudzanie oparte na zbilansowanej diecie

Zbilansowana dieta, dostosowana do aktualnego zdrowia oraz potrzeb Pacjenta to podstawa zdrowego odchudzania. Podstawą procesu redukcji jest ujemny bilans kaloryczny – należy spożywać mniej kalorii niż nasz organizm spala w ujęciu dobowym, tygodniowym i miesięcznym. Co to oznacza?

Przede wszystkim skuteczne odchudzanie należy rozpocząć od wyliczenia zapotrzebowania kalorycznego. Można w tym celu skorzystać z kalkulatora – wiele takich kalkulatorów dostępnych jest za darmo w Internecie. Uwzględniając obecną masę ciała, wzrost, wiek i aktywność fizyczną oblicza się podstawoęą przemiana materii oraz całkowite zapotrzebowanie, od którego należy na początku odjąć 200-300 kcal i w ten sposób wejść na ujemny bilans kaloryczny. Wiedzę tę należy na bieżąco aktualizować, z czasem zmieniać się będą bowiem parametry, takie jak waga czy aktywność fizyczna. Warto także korzystać z kilku kalkulatorów jednocześnie, ponieważ podawane przez nie wartości nieco się różnią. Wyciągając średnią z otrzymanych wyników i w ten sposób Twoje obliczenia będą najbardziej wiarygodne.

Jeszcze skuteczniejszym sposobem będzie obliczenie całkowitego zapotrzebowania kalorycznego ze wzoru lub skorzystanie z pomocy dietetyka, który wyliczy dla Ciebie potrzebne wartości oraz przygotuje spersonalizowaną dietę. Opieka specjalisty dietetyka okazuje się dla wielu osób nieocenionym wsparciem w walce ze zbędnymi kilogramami, ale warto zgłosić się do niego, mając prawidłową masę ciała. Wskazówki i porady specjalisty są pomocne, by odżywiać się zdrowo, a to jest bardzo ważne nie tylko ze względu na utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale na ogólny stan zdrowia.

Bezpieczne i zdrowe odchudzanie – dlaczego nie należy chudnąć zbyt szybko?

Zbyt szybka utrata wagi – poza zaleceniami lekarza w sytuacjach wyjątkowych – nie jest wskazana. Przede wszystkim zbyt duże restrykcje dietetyczne okazują się zgubne w dłuższej perspektywie czasu i z bardzo dużym prawdopodobieństwem skutkować będą efektem jojo. Skuteczne chudnięcie nie oznacza szybkiej utraty kilogramów, a utrzymania prawidłowej masy ciała już do końca życia. Również ze względów estetycznych warto kontrolować tempo utraty masa ciała. Zbyt szybki progres u zdecydowanej większości osób przynosi efekt wiotkiej skóry. Z tym problemem można i warto walczyć, poddając się takim zabiegom jak modelowanie sylwetki ultradźwiękami, który polecamy wszystkim osobom na redukcji, aby zminimalizować efekt wiotkiej skóry i profilaktycznie zatroszczyć się o stan swojej skóry po utracie zbędnych kilogramów.

Zdrowe i skuteczne odchudzanie a aktywność fizyczna

Czy aby schudnąć trzeba ćwiczyć? Nie – ale aktywność fizyczna jest zdecydowanie znakomitym wsparciem przy skutecznym odchudzaniu. Pozwala on pogłębić deficyt kaloryczny, a więc tak naprawdę możliwe jest spożywanie nieco większej ilości kalorii, gdy jest się aktywnym. Treningi są także kluczowym czynnikiem, pozwalającym wypracować piękną sylwetkę – dzięki nim podczas odchudzania w mniejszym stopniu tracimy tkankę mięśniową. Proporcje ciała i jakość sylwetki u osób odchudzających się z treningami i bez – mimo utraty tej samej liczby kilogramów – znacznie się różnią. Warto także pamiętać, że im więcej tkanki mięśniowej, tym szybszy mamy metabolizm, dzięki czemu łatwiej jest nam schudnąć, co jest szczególnie ważny na samym końcu redukcji, gdy proces ten zwalnia.

Aktywność fizyczna jest także niezwykle ważna z innych względów – poprawia dotlenienie organizmu i jego wydolność, zwiększa gęstość kości (co jest szczególnie ważne dla kobiet), dlatego naprawdę warto być aktywnym. Nie oznacza to, że musisz chodzić na siłownię lub biegać maratony. Treningi siłowe są znakomitą formą aktywności, ale możesz wykonywać je w domu, możesz także truchtać niewielkie dystanse, jeździć na rowerze, pływać, tańczyć, jeździć na nartach i rolkach. Ważne, by sprawiało Ci to radość i by aktywność fizyczna została z Tobą już na zawsze. Przy okazji bardzo polecamy spacery i marsze – są one bezpieczną formą aktywności, ponieważ nie obciążają stawów, a zaskakująco skutecznie zwiększają wydatek energetyczny organizmu. Pamiętaj również, że zabawa z dziećmi, sprzątanie, spacer do pracy zamiast jazdy samochodem czy autobusem i każda inna spontaniczna aktywność również działają na Twoją korzyść.

Wiesz już, jak zdrowo i skutecznie schudnąć, dbając przy tym o swoją skórę i dobre samopoczucie. Życzymy sukcesów i zachęcamy do skorzystania z usług naszych specjalistów, którzy wesprą Cię na każdym etapie pracy nad swoją sylwetką.